Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Pred dvoma rokmi sme od úradu práce dostali príspevok na kúpu auta pre syna, ktorý je ťažko zdravotne postihnutý. Auto je však dáke nevydarené, často sa kazí. Spôsobuje nám to značné problémy pri pravidelnom odvoze a dovoze syna zo školy. Môžeme ho predať a kúpiť si auto tej istej značky, ale kvalitnejšie?

Odpoveď.

Aj keď sú vaše pohnútky logické a pochopiteľné, musíme vás sklamať. Podľa zákona musíte automobil využívať na účel, na základe ktorého vám bol príspevok odsúhlasený, po dobu siedmich rokov. Ak by ste auto predali skôr, vrátiť by ste museli pomernú časť príspevku. Tá sa vypočítavá ako pomer dĺžky obdobia, kedy ste automobil používali voči obdobiu, dokedy by ste ho ešte mali využívať.
Vrátiť pomernú (alebo celú) časť príspevku je nutné aj v prípade, ak osoba ŤZP nepoužíva vozidlo. Neplatí to v prípade krádeže auta, ak občan žiada o ďalší peňažný príspevok pred uplynutím 7-ročnej lehoty. Peňažný príspevok na ďalšie auto môže ťažko zdravotne postihnutý žiadať až po uplynutí siedmich rokov od kúpenia predchádzajúceho auta so štátnym príspevkom.

Zdroj: http://www.vozickar.sk/auto-kupene-s-prispevkom-nepredate/
Autor: Ján Szabó
zverejnila: -rk-

Návštevnosť

Spolu:233618
Včera:33
Dnes:11