Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Mesto Prešov sa môže pochváliť označením Komunita priateľská k deťom a mladým ľuďom. Získalo ju za spoluprácu s komunitnou sieťou partnerov Synapsia, v rámci ktorej sa snaží o vytvorenie zázemia pre deti a rodiny v kríze.

Víťazmi druhého ročníka ocenenia Komunita priateľská k deťom a mladým ľuďom sa stali mesto Prešov a mesto Banská Bystrica – mestská časť Fončorda. Vyhlásenie a udelenie cien sa aj tento rok uskutočnilo počas slávnostného večera na sneme Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré je spolu s Nadáciou pre deti Slovenska a KOMUNÁLNOU poisťovňou partnerom programu. Ten si aj počas ďalšieho roka zachová svoju tradíciu a zapojiť sa doň môžu ďalšie slovenské mestá a obce.

„Chcem sa organizátorom poďakovať za udelenie tohto ocenenia a tiež vyjadriť vďaku všetkým organizáciám, ktoré sú združené v neformálnom združení prešovskej siete partnerov Synapsia. Je to veľké morálne ocenenie všetkých,“ uviedla Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov, ktorá bola pri zrode tohto združenia. „Ukazuje sa, že mesto vie spolupracovať s mimovládnymi organizáciami, ktoré sa venujú deťom v ohrození. To, že Synapsia funguje už desiaty rok znamená, že to bola dobrá myšlienka. Veľmi si vážim, že mesto Prešov môže byť pri tom, a že sme takéto ocenenie získali,“ doplnila.

Medzi laureátov sa v druhom ročníku udeľovania ocenenia dostalo spolu 5 obcí a miest, a to Považská Bystrica, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica, Prešov a obec Tuchyňa. „Cieľom programu Komunita priateľská k deťom a mladým ľuďom je budovanie takých komunít, ktoré zohľadňujú potreby detí a mladých ľudí, pýtajú sa na ich názory a umožňujú im spolupodieľať sa na plánovaní a realizácii aktivít v komunite,“ povedala Aneta Chlebničanová, programová manažérka vzdelávacích programov z Nadácie pre deti Slovenska.

Komunálna poisťovňa stála pri zrode programu, podporuje ho a jeho pokračovanie považuje za veľký úspech a krok do budúcnosti: „Deti a mladí ľudia v mestách a obciach sú budúcnosťou pre Slovensko. Z pozície silného partnera nám záleží na tom, aby boli aktivity a projekty v ich prospech systematicky a cielene podporované, a tak mohli ísť príkladom aj ostatným. Dať deťom a mladým ľuďom pocit bezpečia a plnohodnotnej súčasti komunity by malo byť prioritou pre každé slovenské mesto a obec“, uviedla Blanka Hatalová, členka predstavenstva Komunálnej poisťovne.

Komunita, ktorá je skutočne priateľská deťom a mladým ľuďom sa drží princípov „byť počutý a aj byť vypočutý“ a spoločne s nimi hľadá riešenia. „Skúsenosti a poznatky úspešných európskych miest nám ukazujú, aký dôležitý je ľudský rozmer rozvojového snaženia miest budujúcich modernú a progresívnu komunitu. Nemalo by to byť len o technických riešeniach a modernizácii, ale aj o podpore najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Podpora detí a mládeže má aj v tomto duchu nesporne veľkú perspektívu, je vzorom a výzvou aj pre ostatných,“ povedal Milan Muška, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska.

V druhom ročníku programu Komunita priateľská k deťom a mladým ľuďom získali ocenenie mestá Banská Bystrica – mestská časť Fončorda, ktorá dokázala nájsť efektívne riešenia ako reagovať na potreby detí a mladých ľudí a mesto Prešov, ktoré sa okrem iného v spolupráci s komunitnou sieťou partnerov Synapsia snaží o vytvorenie zázemia pre deti a rodiny v kríze. Ocenení získali okrem hrdého titulu Komunita priateľská deťom a mladým ľuďom za rok 2016 aj finančnú odmenu v hodnote 3 000 eur.

Program opäť pokračuje a s hrdosťou otvára svoj už tretí ročník, do ktorého sa môže počas roka 2017 zapojiť ktorákoľvek obec či mesto na Slovensku. Podmienkou je dlhodobé a systematické podnikanie krokov v prospech detí a mladých ľudí. Komunity a samosprávy môže nahlásiť ktorýkoľvek obyvateľ Slovenska prostredníctvom nominačného formulára na stránke www.nds.sk 

Viac informácií: www.codetipotrebuju.sk

ocenenie synapsie 05 2017 001

ocenenie synapsie 05 2017 002

ocenenie synapsie 05 2017 003

Zdroj: http://www.presov.sk/oznamy/presov-je-priatelsky-k-detom-a-mladym-ludom.html

Zverejnila: -rk-

Návštevnosť

Spolu:241882
Včera:52
Dnes:2