Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

KOLOBEH POPOLA – Spektakulárny večer o monumentálnej maľbe v kotolni akademického maliara Petra Popelku spojená s prezentáciou knihy obrazov P. Popelku ilustrovanej poéziou básnika Erika ONDREJIČKU ako účinkujúceho hosťa
Mestská galéria Caraffova väznica – 14.9. o 17.00 hod.

ĎAĽŠÍ HOSTIA : DRAMATURG, SCENÁRISTA JAKUB THOLKA A REŽISÉR MIRO REMO

Projekt kotolňa.
Ide o monumentálnu maľbu na troch stenách starej uhoľnej kotolne v hotely Junior vo Vrútkach. Jej rozmery sú 17m x 4 m, maľované akrylom a uhľom. Umelec sa inšpiroval autetičnosťou priestoru kotolne používanej niekoľko desaťročí. Jedinečné prístroje v interiéri a textúry popola, sadzí na stenách popretkávané množstvom naťahaných elektrických káblov a rôznych potrubí využil ako podklad pre svoju maľbu. Obsahom maľby je umelcovo emotívne zobrazenie svojho príbehu. Maľba obsahuje množstvo postáv. Centrom maľby je slnko. Ženské a mužské postavy sú maľované ako príbehy zo života. Realizácia trvala pol roka na prelome rokov 2015 - 2016.

Takto vymaľovaná kotolňa priviedla jej autora k vytvoreniu série obrazov inšpirujúcich sa atmosférou maľby v kotolne spracovaných ako jeho životopis. Vzniká tak kniha s obrazmi P. Popelku, ktoré sú ilustrované poéziou básnika E. Ondrejičku s názvom: „Kolobeh popola“.

Zároveň vzniká aj film dramaturga J. Tholku s pôvodnou hudbou. Je to projekt výtvarno – básnicko - filmovo - hudobný.

Autor: PhDr. Janette Langová, MBA
vedúca kultúrnej organizácie PKO Prešov,
Caraffova väznica

kolobeh popola 09 2017 pl

Zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247079
Včera:21
Dnes:6