Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Nezisková organizácia Relevant oslovila ľudí, ktorí sa venujú starostlivosti o starších, chorých či inak znevýhodnených, aby sa podelili o svoje skúsenosti a motiváciu venovať svoj voľný čas tým, ktorí potrebujú pomoc, oporu či povzbudenie.

V nasledujúcom príbehu Zuzka (xx) opisuje výnimočnosť svojho priateľstva so Silviou, ktoré obohacuje odlišnosť dvoch svetov.

Každý okamih strávený so Silviou je veľmi neobvyklý. Je to sčasti preto, že je medzi nami určitý vekový rozdiel a sčasti aj preto, že je obyvateľkou domova sociálnych služieb a veľkú časť svojho života je na vozíku.

Ešte predtým, ako som Silviu spoznala, som sa viackrát zamýšľala nad tým, ako sa žije ľuďom za rôznych životných okolností, či už išlo o ľudí s telesným alebo mentálnym postihnutím. Musím priznať, že keď som spoznala Silviu, všetky moje dovtedajšie myšlienky sa rozplynuli. Presvedčila som sa, že to, ako sa na veci pozeráme do chvíle, kým s nimi nie sme bezprostredne v kontakte sa diametrálne líši od toho, čo spoznáme na „vlastnej koži.“
Silvia mi tento pocit priblížila. Keď som s ňou, zrazu sa mnoho vecí zdá úplne iných. Všetky problémy a starosti môjho každodenného života sú akosi pozmenené. Viem, že sa nezmenili samé o sebe, ale je to môj pohľad, ktorý sa naším stretnutím zmenil. Keď som s ňou, na chvíľu sa ponorím do jej reality, ktorá sa od tej mojej tak neskutočne líši, že ma to vždy na okamih zarazí. Fyzicky som síce v tom istom svete ako pred naším stretnutím, ale duchovne sa ocitnem úplne inde.
Viem, že naopak to funguje rovnako; keď Silvii na oplátku prinesiem kúsok toho „svojho sveta,“ je to pre jej každodennú rutinu príjemné osvieženie.

Netvrdím, že je to vždy jednoduché; častokrát sa musím posilniť modlitbou, pretože je prirodzené, že ak spájame akékoľvek rozličné veci, stane sa, že si nie vždy dokonale padnú. Aj napriek tomu však stále, keď sa máme so Silviou stretnúť viem, že si aspoň na tú chvíľu navzájom dáme toľko, čo sa bežne v iných vzťahoch nedá tak ľahko vymeniť. Práve vďaka tomu pocitu vzájomného obohatenia si náš spoločne strávený čas veľmi cením.
Zuzka, 20 rokov

Opatrovateľská služba organizácie Relevant n.o. vznikla v spolupráci s Cirkevným zborom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Prešove a ponúka služby seniorom – osamelým, dlhodobo chorým či inak zdravotne znevýhodneným, ich príbuzným a tiež aj opatrovateľkám, ktoré vykonávajú opatrovateľskú službu v domácom prostredí klienta. Vďaka podpore z Fondu Lienka Pomoci Nadácie SOCIA realizuje projekt Služba blížnym, ktorého cieľom je pomoc, podpora a spájanie formálnych aj neformálnych opatrovateľov.

Mgr. Ivana Blecharžová
Sociálny pracovník
Svätoplukova 11
08001 Prešov
www.relevant.sk 
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:221029
Včera:44
Dnes:24