Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

V mesiaci apríl Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR (OPK KMV SR) a jeho Regionálna kancelária Prešov (Námestie mieru 3, kancelária č. 2 v klientskom centre budova Okresného úradu, Prešov), ktorú zastupujú PhDr. Ingrid Doležalová a PhDr. Mário Bartko, zorganizovali dve preventívne aktivity pre seniorov z Prešova v rámci Národného projektu Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete, ktorého realizátorom je Ministerstvo vnútra, Odbor prevencie kriminality, finančne podporený z Európskeho sociálneho fondu.

Preventívne aktivity boli pripravené na základe konkrétnych požiadaviek seniorov.
Po mnohých stretnutiach so seniormi v Prešove sa nám potvrdili aj ich osobné skúsenosti s nekalými praktikami podvodníkov na celom území mesta.
Preventívne aktivity pre seniorov z Prešova boli obsahovo pripravené tak, aby vedeli včas

  • odhaliť podvodníkov,
  • ako postupovať v prípade, že už je podvodník v ich blízkosti,
  • ako predchádzať nástrahám,
  • aké údaje neposkytovať,
  • ako sa chrániť,
  • na koho sa obrátiť s prosbou o pomoc,
  • kde si môžem overiť informácie, údaje o dianí okolo mňa a pod..

Aj počas besied sme si vypočuli veľa smutných príbehov o tom, ako naleteli podvodníkom alebo sa stali obeťami trestných činov.
Organizáciou preventívnych aktivít nekončíme, práve naopak. Pokračujeme s ich realizáciou v spolupráci s partnermi v celom prešovskom kraji, ale kolegovia z regionálnych kancelárií krajských miest aj v rámci celého Slovenska (regionálne kancelárie Odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR nájdete v každom krajskom meste Slovenska).

26.4.2018 Názov besedy: "Ako sa nedať oklamať podvodníkom" Komunitné centrum Rómskeho inšitútu, n.o. na Tehelni v Prešove

V spolupráci s Komunitným centrom Rómskeho inštitútu, n.o. na Tehelni v Prešove sa uskutočnila preventívna aktivita pre seniorov z tejto lokality, ktorú viedli zamestnanci Ministerstva vnútra, Odboru prevencie kriminality Ingrid Doležalová a Mário Bartko.
Besedu otvoril pán Peter Németh, odborný garant Komunitného centra Rómskeho inštitútu, n.o., ďalšie slovo si vzali Ingrid Doležalová a Mário Bartko, ktorí prítomným seniorom prezentovali najvhodnejšie spôsoby ochrany pred podvodníkmi.


27.4.2018 Názov besedy: "Ako sa nestať obeťou podvodníkov" Okresný úrad Prešov

Počet prítomných seniorov: 91 z 13 organizácií
Hostia: 10 (zástupcovia Mesta Prešov, Mestskej polície, Krajského riaditeľstva policajného
zboru z Prešova, FNsP Prešov, Rodinné centrum v dobrom aj zlom)
Prednášajúci:

  • Ing. Jozef Halcin, riaditeľ Odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR
  • PhDr. Ingrid Doležalová, OPK KMV SR Regionálna kancelária Prešov, Nám. mieru 3
  • PhDr. Mário Bartko, OPK KMV SR_Regionálna kancelária Prešov, Nám. mieru 3

Iné: SČK územný spolok Prešov zabezpečil zdravotný dozor, dobrovoľník
Spolupracujúci partneri besedy: Okresný úrad, Mesto Prešov, Potravinová banka, Prešovský večerník, Sociálny Prešov o.z., Tehlička o.z. ĎAKUJEME.

Besedu otvorili, prítomných privítali zamestnanci regionálnej kancelárie Prešov Ingrid Doležalová, Mário Bartko a následne odovzdali slovo Ing. Jozefovi Halcinovi, riaditeľovi Odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR, ktorý pútavou formou seniorom odprezentoval najvhodnejšie spôsoby ochrany pred podvodníkmi. Počas prednášky na mnohých príkladoch praktík podvodníkov, upozorňoval na nástrahy, ktoré číhajú aj na našich seniorov.

Prítomným seniorom sa preventívne aktivity veľmi páčili, rozprúdila sa živá diskusia so záujmom o nové rady a informácie. Spätná väzba bola pozitívna a už teraz sa tešia na ďalšie preventívne aktivity.
Atmosféra bola veľmi podnetná, príjemná, priateľská.

Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné preventívne aktivity v meste Prešov, ako aj v ďalších obciach a mestách Prešovského kraja v súčinnosti s Krajským riaditeľstvom policajného zboru, Mestskými políciami a ďalšími organizáciami, ktorí sa venujú prevencií.

Autori: PhDr. Ingrid Doležalová a PhDr. Mário Bartko
Koordinátorka / Asistent na regionálnej úrovni Prešov
Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Drieňová 22, 812 82 Bratislava
tel:+421 2 4859 22 03
Regionálna kancelária Prešov
budova Okresného úradu v Prešove, kancelária číslo 02
Námestie mieru 3
080 01 Prešov
tel: +421 51 7082 458
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
url: http://www.minv.sk/?odbor-prevencie-kriminality

Viac info o projekte nájdete na:
http://www.minv.sk/?prevencia_aktuality&sprava=cielom-je-naviest-obete-trestnych-cinov-na-spravnu-cestu
http://prevenciakriminality.sk/

 

foto zdroj: Ingrid Doležalová a Mário Bartko (OPK KMV SR)
zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247893
Včera:16
Dnes:1