Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Je vzácnosťou, keď spolupráca medzi inštitúciami prerastie v čosi, čo sa medzi ľuďmi bežne nazýva priateľstvo. Je ešte väčšou vzácnosťou, ak sa tak deje napriek štátnej hranici, jazykovej bariére a vzdialenosti.

Krajskému múzeu v Prešove a Múzeu Podkarpatskému v Krosne sa takýto malý zázrak podaril a vďaka dlhoročnej spolupráci niekdajšieho Vlastivedného múzea v Hanušovciach (dnes súčasť Krajského múzea v Prešove) s krosnianskym múzeom sa dnes kontakty prenášajú a zintenzívňujú v rámci celého Krajského múzea – Tripolitany.

Popri už tradičnej spolupráci v experimentálnej archeológii siahli partnerské múzeá tentoraz do inej oblasti – do histórie osvetlenia, v ktorej je Múzeum podkarpatské v Krosne európskym unikátom. Spravuje a prezentuje najväčšiu zbierku petrolejových lámp. Časť z nich bude predstavená na výstave "Petrolejové lampy - funkčnosť a krása“, ktorá bude v Triplitane inštalovaná takmer až do konca roka 2018.
V máji – auguste 2018 v Rákociho paláci v Prešove a
v septembri – decembri 2018 v Kaštieli Stropkov.

Výstava zo zbierok Podkarpatského múzea v Krosne
Zodpovední:
PhDr. Mária Kotorová-Jenčová, PhD.
mgr Jan Gancarski, riaditeľ Podkarpatského múzea v Krosne
Kurátor výstavy:
mgr Krzysztof Gierlach
Kurátor výstavy, vedúci oddelenia histórie osvetlenia a oddelenia histórie skla a sklárskeho priemyslu Podkarpatského múzea v Krosne

Vernisáž: 10. máj 2018 o 16.00 hod.
Miesto/trvanie: Prešov, Rákociho palác, Hlavná 86/ 10.5.2018 – 31. 8. 2018
Stropkov, Kaštieľ/ september – december 2018

Verím, že tak, ako sme boli petrolejovými lampami mnohokrát očarení my pri návštevách nášho partnerského múzea, prinesú potešenie z krásy umeleckého remesla i poznanie kúska histórie, v ktorej dominovali petrolejové svietidlá, aj našim návštevníkom v Prešove i v Stropkove. V týchto malých-veľkých predmetoch sa spája vysoká funkcionalita, ľudský dôvtip a technické riešenie so zmyslom pre krásu a umenie. Navyše, v súčasnosti, s všade dostupným elektrickým osvetlením, nesú v sebe tieto exponáty veľkú dávku posolstva histórie s príchuťou nostalgie starých čias.

Treba zdôrazniť, že výstavy v oboch našich zariadeniach je možné zrealizovať len vďaka podpore Fondu na podporu umenia, ktorá umožnila zabezpečiť transport a väčšinu nákladov spojených s inštalovaním krehkých exponátov v oboch zložkách Tripolitany.

PhDr. Mária Kotorová-Jenčová, PhD.
Riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka projektu "Petrolejové lampy - funkčnosť a krása“
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
mob. 0910 930 891

petrolejove lampy 05 2018 pl

zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:240443
Včera:58
Dnes:10