Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Od 24.7.2018 do 24.9.2018 naše občianske združenie Výchova zdravej rodiny spustilo akciu Hrnčiarske leto v Prešove. Tento projekt vznikol na základe podpory nadácie VÚB pre projekt Autisti a rómske deti točia s hlinou o preteky.

Pod veľmi podobným názvom si budete môcť čoskoro pozrieť výstavu „Aj keď sú to iné deti, točia s hlinou o preteky“ hrnčiarskych prác detí vo výklade šarišskej galérie. Inštitúcia poskytla naozaj vhodné prostredie pre umeleckú tvorbu s hlinou a to raz v týždni, vždy v utorky až do ukončenia akcie. A tak v suteréne Šarišskej galérie sa stretávajú rodičia detí s autizmom a samozrejme aj deti a točia na kruhu, skúšajú, experimentujú, zbavujú sa stresu, napätia a ťažoby, ktoré často prináša táto porucha a život s ňou v rodine.

S nevšednými zážitkami pri hrnčiarskom kruhu sme sa stretli aj u rómskych detí a dospievajúcich z krízového centra vo Vranove nad Topľou. Nakoľko organizačne aj finančne sa nedalo, aby prišli k nám, zbalili sme všetko hrnčiarske náradie a vydali sa za nimi. Popoludnia s deckami a s ich úžasným personálom, zvlášť s pani riaditeľkou, priniesli nielen umelecký zážitok, ale aj nadšenie z vlastných výrobkov. Pocity viem, skúšam, dokážem, hľadám ako sa spriateliť s hlinou na kruhu a čo moje ruky dokážu, sprevádzajú asi každého, kto u nás ochutnal hlinu na kruhu.

Neposlednou a o to vzácnejšou vsuvkou bolo a je zapojenie sa detí a dospievajúcich mladých ľudí zo Svetielka v Prešove. Veľké ďakujem za túto možnosť patrí pani riaditeľke Márii Šárossyovej, že medzi terapie počas leta zapojila aj arteterapiu nášho občianskeho združenia. Mali sme možnosť vidieť a zakúsiť čo môžu dokázať klienti tohto centra a aký odkaz v hline dokážu zanechať. Možno hrnček, či vázu nie. Ale ich jedinečnosť je v ich rukách a nohách. A pomocou nich tiež prispeli k odkazu, že aj iné deti dokážu robiť s hlinou opreteky. Veď za krátky čas sme zhromaždili ich práce vo veľkom počte.

Celá akcia a projekt sa konala dobrovoľne a nebola spoplatnená. Ďakujeme však za dobrovoľné fin. dary. Vážime si, že naši klienti a ich rodiny, alebo zástupcovia nás odmenili tým čím mohli. Najvzácnejšia pre nás bola ich prítomnosť.

Vďaka príspevku nadácie VÚB, ktorá nás podporila a nielen finančne, ale aj dobrou spoluprácou, sme predchádzajúce aktivity boli schopní uskutočniť. Hrnčiarský kruh, točne, hlina, pomôcky, komponenty. Toto všetko nám ostáva aj naďalej a my sme odhodlaní pokračovať ďalej, ponúknuť hrnčiarske aktivity plné oddychu, zážitku, aj krúžkovou formou. Pevne veríme, že nám čoskoro pribudne aj pec, aby ste si všetci mohli svoje pekné výtvory odniesť aj domov a tešiť sa z nich.

Autor: Anka Košičanová
Zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247293
Včera:27
Dnes:23