Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Vo februári sme s prijímateľmi sociálnej služby ZpS Harmónia Prešov- Cemjata navštívili Krajské múzeum v Prešove.

Zvlášť nás oslovila expozícia pod názvom „Dejiny Prešova od 9. do 19. storočia“, kde sme si bližšie pozreli dokumenty erbových listín, knihu mestských práv, pečate, pečatidlá ako aj zbrane, železné pokladnice, fotografie i maketu mesta, ktorá nám plasticky priblížila vznik a formovanie stredovekého Prešova, vývoj jeho správy, architektonický vývoj, ale aj ostatné významné udalosti.

V interiéri vstupnej siene na poschodí mestského paláca Rákociovcov sa nachádza pôvodná renesančná architektúra ako sú stĺpy, klenby, krb zo 17. storočia. Prijímateľov zaujal aj nábytok z 18. a 19. storočia, ktorý bol zastúpený dvoma komodovými sekretármi tabernákulového typu, tiež súprava sedacieho nábytku. Záver expozície dejín mesta Prešov bola venovaná významnej osobnosti, hudobnému skladateľovi, pedagógovi a organistovi Mikulášovi Moyzesovi, ktorý najplodnejšie obdobie svojho života prežil v Prešove.

Pred odchodom sa nám podarilo ešte nahliadnuť do histórie materiálnej a duchovnej kultúry Šarišskej dediny. Prijímatelia sociálnej služby o ponúknuté expozície prejavili záujem, preto do budúcna plánujeme návštevu múzea zopakovať.

Zdroj: http://www.zpscemjata.sk/www/index.php/item/236-navsteva-krajskeho-muzea-v-presove
zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:245422
Včera:25
Dnes:1