Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Najstaršou Prešovčankou je aktuálne Anna Dolhyová. K stodruhým narodeninám jej dnes blahoželal viceprimátor Štefan Kužma.

„Vás si pamätám, boli ste tu minulý rok. Verím, že sa ešte niekoľkokrát stretneme,“ privítala gratulanta 102-ročná oslávenkyňa so svojim typickým šibalským úsmevom. Aj keď ju v ostatnom čase viac trápia bolesti nôh, stále hýri optimizmom a dobrou náladou. Radostnú náladu rozdávala všetkým naokolo.

Celoživotná ťažká práca jej chuti do života neubrala. „Aj teraz by som šla niekam do roboty, ale nemôžem ´bars´ chodiť,“poznamenala žena, ktorá sa do Prešova prisťahovala ako deväťročná z Lenartova. „Rodičia mi zomreli, keď som mala tri roky, mama dovtedy slúžila na fare a mňa potom vychovávali farári,“zaspomínala si na ťažké detstvo. V tom čase ju ujo chcel zobrať k sebe do Ameriky. „Rozprával však pritom koľko ľudí sa už utopilo na lodiach, dostala som strach a ukryla som sa na pôjde až kým neodišiel. Ale do tej Ameriky by som hádam mohla ísť teraz. Ujo síce zomrel, ale má potomkov,“ poznamenala žartovne.

V Prešove prevažne slúžila u bohatších pánov, neskôr pracovala v krčme, v strojárskej fabrike, ale aj v tehelni. Bola tiež chýrnou cukrárkou, ktorá piekla zákusky na svadby. „Boli časy, keď som naraz aj tri roboty zvládala. Bolo to ťažké, ale nesťažujem si. Mala som dobrých pánov, ktorí si moju prácu vážili. Jeden sa aj so ženou pohádal, lebo ja som musela prvá dostať polievku. Povedal jej: Tá na nás robí, zaslúži si.“

Anna Dolhyová je už viac ako 48 rokov vdovou, no na manžela Jána neustále spomína ako na dobráka, ktorý ju nikdy nedržal doma. Vychovala štyri deti, no žije už len dcéra Anna (60), ktorá sa o ňu stará a spolu obývajú sídliskový byt. Traja jej synovia zomreli ešte v mladom veku – dvaja dokonca tragicky, keď sa otrávili polievkou z húb, ktoré si nazbierali.
„Nikdy mi nič nechýbalo, ani nechýba. Mám všetko čo potrebujem," zdôraznila pani Anna, ktorá si do ďalšieho života želá už len zdravie, hoci nikdy vážnejšie nebola chorá a k lekárovi zašla až pred osemdesiatkou. „Keby som mohla chodiť, ešte by som celý Prešov obišla. Veď dakedy som sa veľa nachodila, narobila, ale aj natancovala. Dobré mi veru bolo,“ dodala s úsmevom oslávenkyňa.
ooo
V Prešove momentálne žijú vo veku sto rokov tri ženy. Pani Anna Dolhyová je najstaršou z nich.

102rocna presovcanka 09 2016 001102rocna presovcanka 09 2016 002

Zdroj: http://www.presov.sk/oznamy/najstarsia-presovcanka-ma-102-rokov.html
Foto: Archív MsÚ Prešov
zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Návštevnosť

Spolu:237065
Včera:42
Dnes:50