Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Alkohol, tvrdé drogy, život na hrane ... Toto bol do istého času životný štýl troch chlapov o ktorých vám chcem napísať pár slov. Takýchto ľudí spoločnosť odsudzuje a aj pri snahe o nápravu im málokto dôveruje. Maroš, Matúš a Miňo na sebe ale tvrdo makajú, nie sú sami v Resocializačnom stredisku Domov nádeje v Prešove je takýchto chlapcov viac.

Prečo píšem ale práve o týchto troch ? .. Podaril sa im totiž husársky kúsok. Jedného dňa si jeden z nich – Maroš vzal do hlavy...(resp. na podnet svojho brata, ktorý ho ,,vyhecoval“), že absolvuje Východniarsku 100-ku <http://www.v100.sk/zakladne-informacie/>

Jedná sa o ultra-trail, trasu dlhú takmer 122 km v časovom limite do 30 hodín. Onedlho tým inšpiroval aj svojich spoluklientov a pridali sa k nemu Matúš a Miňo. Pár týždňov pred pretekom usilovne trénovali, no napriek tomu veľa skeptikov ich účasť na tejto súťaži podceňovali a mysleli, že chlapci majú len veľké oči. Pre nás abstinujúcich závislých ale bolo jasné, že to nie je len boj s kopcami, traťou a bolesťou vo svaloch, bolo nám jasné že tu ide o viac. Prekonať svoje hranice, dokázať si, že niekedy sa dá zdolať zdanlivo nemožné aj keď každý tvrdí opak. Tak ako keď nad narkomanmi a alkoholikmi lámeme palice ... áno niektorí zomierajú, ničia svojou závislosťou svojich blízkych, ale niektorí si uvedomia svoje pochybenie, príjmu svoju diagnózu, vezmú abstinenciu vážne a spočiatku za pomoci odborníkov, neskôr sami za seba začnú bojovať.

Títo chalani bojovali ako levy a motivovali aj svojich kamarátov, ktorí bojujú o lepší život bez drog. Miňovi vypovedali svaly na 60-70 km, Matúšovi na 82-om ... Maroš pretek dokončil v limite. Podľa ich slov, chalanov sprevádzali počas týchto kilometrov slzy, pot a bolesť. Pre mňa ako aj pre všetkých ľudí ktorých život je poznačený závislosťou sú hrdinovia všetci traja.

Rodičia a blízki týchto chlapov sú hrdí na to čo dokázali ich predtým ,,nepodarené deti“, svitla v nich nádej, ktorú tak veľmi potrebujeme všetci ... zo dňa na deň táto nádej silnie a je pravdepodobné, že budú víťazi aj v boji so závislosťou, aj keď tá sa úplne zničiť nedá, no dá sa umlčať. Ja to týmto chalanom, ako aj všetkým tým čo sa snažia so svojim životom niečo robiť, z celého srdca prajem. Pridajte sa aj vy. Potrebujú čo najviac pozitívnej energie. Veď nie je nič krajšie ako keď objavíme v sebe dobro a silu ho rozdávať.

stovka marosstovka zlava matus mino maros

Autor: Peter Schmiedl
Foto: Peter Schmiedl
zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:245683
Včera:22
Dnes:2