Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Mestská športová hala v Dubnici nad Váhom bola v sobotu 6.9.2014 dejiskom Majstrovstiev Slovenska v paralympijskom športe BOCCIA. Vyše štyridsať rebríčkovo najlepších telesne postihnutých športovcov tohto odvetvia, vrátane všetkých slovenských reprezentantov, zápolilo, vo vyše 13 hodinovom maratóne, na najdôležitejšom turnaji jednotlivcov, vo všetkých kategóriách (BC1, BC2, BC3 a BC4).

Právo premiérovej účasti vo svojej prvej kompletnej sezóne si vybojovala aj trojica hráčov športového klubu Boccia ZOM Prešov, Marián Klimčo, Miroslav Prášil v kategórii BC4 a Boris Klohna v BC3-ke. Výpravu prešovských boccistov dopĺňali ešte astistenti Michal Kall, Matúš Grega a Paulína Prášilová.

Hráči Klimčo a Prášil v konečnom dôsledku obhájili svoje rebríčkové postavenie a obsadili celkovo 10. a 11. miesto. Obaja bohužiaľ prehrali svoje zápasy v skupinách a do štvrťfinálovej osmičky nepostúpili. Lepšie sa darilo Borisovi Klohnovi s asistentom Michalom Kallom v kategórii BC3, ktorí svoju ťažkú základnú skupinu vyhrali a postúpili do podvečerných bojov, medzi najlepšiu štvorku. Svoje úsilie a kvalitný, koncentrovaný výkon nakoniec zavŕšili finálovým víťazstvom a korunovali ziskom majstrovského titulu.

Hovorí Boris Klohna: „Cesta našej výpravy v piatok do Dubnice nezačala príliš povzbudivo, keď sme sa museli z Levoče vrátiť naspäť do Prešova kvôli poruche na našom aute. Po výmene vozidla sme nakoniec, na druhý pokus a v neskorých večerných hodinách, dorazili do Trenčína, kde sme mali rezervované bezbariérové ubytovanie v hoteli pri Aréne Mariána Gáboríka. Ubytovaní v takomto prostredí sme sa štýlovo cítili, ako praví športovci. Po včasnom vstávavaní sme sa v sobotu ráno presunuli do 15 km vzdialenej Mestskej športovej haly v Dubnici nad Váhom, kde bol na 8:30 hod. naplánovaný začiatok majstrovstiev.

Keďže na tomto podujatí organizátori pripravili aj „call room“, čo je sústredenie hráčov v špeciálnej miesnosti 15 min. pred začiatkom zápasu, bola to pre mňa úplne nová skúsenosť. A vďaka za ňu. Hráči následne spoločne nastupujú na hraciu plochu za potlesku publika a zápasy v danom kole sa možu začať. Hneď ten prvý a najvyrovnanejší som odohral s modrými loptičkami proti Michalovi Tižovi hráčovi Farfalletty Žilina a v tom momente slovenskej jednotke. Prvú smenu som prehral, v druhej vyrovnal, po tretej som znova prehrával a vo štrvtej som vývoj zápasu definitívne zvrátil a celý zápas, v znamení naťahovania sa o každú loptičku, som vyhral v pomere 3:2. Ďalší zápas som mal odohrať s Albínom Zhurim (ŠK Altius Bratislava), ale súper sa nedostavil. Celkom som sa potešil, pretože sa mi naskytla jedna z mála možností odsledovať zápasy mojich klubových parťákov Mariána Klimča a Mira Prášila. Bojovali srdnato, ale na lepších súperov to tentoraz nestačilo.

Po obede som z našich (prešovčanov) ostal v hre iba ja. Čakala ma Majka Smolková, kvalitná a pre mňa nevyspytateľná hráčka zo Žiliny, vo veľmi dôležitom zápase o postup zo základnej skupiny. Vedel som, že nemôžem nič podceniť a podarilo sa mi nakoniec zvíťaziť 5:2.

Mojim semifinálovým súperom bol, v poslednom čase stále sa lepšiaci, František Fábry z ŠK OMD Boccian Bratislava. Víťazstvo 6:0 ma posunulo do môjho doteraz životného finále, v ktorom si vybojoval účasť aj dlhoročný slovenský reprezentant Adam Burianek z ŠK Altius Bratislava a jeho nová „portugalská“ rampa. Bolo 19:30 hod. a na všetkých kurtoch už prebiehali „len“ zápasy o medaily. Začali sme zostra a hneď v úvode som prehával 1:0. V druhej smene som vyrovnal a v tretej rozhodol celý zápas. Do štvtej smeny som nastupoval s vedením 5:1 a vedel som, že aj keď hru bude zahajovať s modrými Adam, tento zápas si môžem prehrať iba sám. Surovo som sa sústredil na defenzívu a súperovi som „dovolil“ iba znížiť na konečných 5:2. Sme MAJSTRI došlo v tom momente aj môjmu asitentovi Michalovi, ktorý spoľahlivo absolvoval celý turnaj otočený chrbtom ku hre. Výbuch radosti a uspokojenia naštartoval naše oslavy titulu. Ďakujem za tento zážitok.“

Účasť zástupcov ŠK Boccia ZOM Prešov na celoslovenských i medzinárodných podujatiach, propagačné akcie i tréningový proces v rámci dlhodobého projektu „Aj ty možeš byť víťaz“ podporujú:

  • NADÁCIA PRE DETI SLOVENSKA z Fondu HODINA ĎEŤOM
  • KARPATSKÁ NADÁCIA a U.S. STEEL, KOŠICE, S.R.O. z programu Spoločne pre región
  • KOMUNITNÁ NADÁCIA V. ŠARIŠ v rámci programu OBČIANSKEJ VOĽBY PIVOVARU ŠARIŠ
  • PKO Prešov
  • MESTO PREŠOV
  • PICTUS - GRAFICKÉ ŠTÚDIO, Prešov
  • REVO-MAT, s. r. o., Piešťany - dovoz, predaj, výdaj a servis zdravotníckych pomôcok
  • ARES, s. r. o., Bratislava - bezbariérové riešenia

Autor: Boris Klohna
predseda o.z. ZOM Prešov
Foto: archív ZOM Prešov
zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247063
Včera:19
Dnes:11