Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Letné paraolympijské hry slávnostným otvorením na legendárnej Maracane v brazílskom Rio de Janeiro sa začnú presne o 78 dní (7. – 18. Septembra 2016). Slovensko bude mať na nich, podľa aktuálnych údajov, zastúpenie v deviatich z 22 športov, ktoré sú na programe hier.

Počet miest v niektorých športoch sa ešte môže zvýšiť

Slovenská výprava bude mať najpočetnejšie zastúpenie v stolnom tenise a boccii, po 7 športovcov. V cyklistike nás budú reprezentovať piati, v streľbe traja a v lukostreľbe dvaja nominovaní paraolympionici. Po jednom reprezentantovi budeme mať v atletike, paradrezúre, plávaní a v tlaku na lavičke. Počet miest v niektorých športoch sa ešte môže zvýšiť, takže paraolympijské hry môžu byť pre Slovensko ešte početnejšie. Navyše, stále je reálna možnosť, že v Brazílii budeme mať zastúpenie aj v tenise na vozíku.

V slovenskej výprave sú niekoľkonásobní medailisti z predošlých paraolympiád. Spomenieme Alenu Kánovú, Rastislava Revúckeho, Jána Riapoša (stolný tenis) či Veroniku Vadovičová(streľba). Medailové ambície majú aj športovci, ktorí nás v minulosti na paraolympiádach nereprezentovali – Jozef Metelka a Patrik Kuril (cyklistika), Marcel Pavlík (lukostreľba) či Samuel Andrejčík (boccia). Pokiaľ Slovensko získa nomináciu v tenise na vozíku, paraolympijské hry zažije aj Marek Gergely, Slávnostný sľub pred odletom na letnú paraolympiádu u prezidenta SR je naplánovaný na 30. augusta. Výprava odletí do Ria de Janeiro v troch skupinách od 31. augusta.

paraolympijske hry 06 2016

Paraolympijské hry z pohľadu Londýna 2012
Do Brazílie by malo vycestovať 60 až 75 ľudí. Cieľom Slovenského paralympijského výboru (SPV) je dosiahnuť výsledky porovnateľné s umiestneniami na predchádzajúcej paraolympiáde v Londýne 2012, kde Slovensko so ziskom dvoch zlatých, jednej striebornej a troch bronzových medailí obsadilo v hodnotení krajín 41. miesto. Naši zdravotne postihnutí paraolympionici sa zapojili do zápolenia v deviatich disciplínach, pričompódiové umiestnenia získali v stolnom tenise (štyri medaily), streľbe a v cyklistike.
Na Slovensku sa športovci so zdravotným znevýhodnením rôzneho druhu postihnutia venujú 13 letným paraolympijským športom. Na brazílskej paraolympiáde nebudeme mať podľa aktuálnych nominácii zastúpenie v tenise na vozíku, goalballe (špeciálny šport určený pre nevidomých športovcov), vo futbale a volejbale stojacich.

Septembrových paraolympijských hier v Brazílii by sa malo zúčastniť 4 360 športovcov z takmer 150 krajín sveta. Pri porovnávaní s Londýnom 2012 do Rio de Janeiro pricestujeviac paraolympionikov (v Londýne ich bolo 4 260), no počet zúčastnených krajín bude zrejme nižší (v Londýne malo zastúpenie 164 štátov).
V Londýne 2012 športovci súťažili v 20 paraolympijských športoch a tí najlepší si rozdelili 503 sád medailí. Londýnskej paraolympiády sa zúčastnilo 34 slovenských parašportovcov a z hier sme si odniesli šesť medailí. Dvakrát stáli na najvyššom stupni – J. Riapoš v súťaži jednotlivcov a družstvo v zložení J. Riapoš, R. Revúcky a M. Ludrovský v stolnom tenise. V stolnom tenise získal striebro R. Csejtey v súťaži jednotlivcov. Tri bronzové medaily získali: A. Kánová v stolnom tenise v súťaži jednotlivkýň, V. Vadovičová v športovej puške 3×20 ran a tandem V. Janovjak – R. Mitošinka v cestných cyklistických pretekoch.

Zdroj: http://www.vozickar.sk/paraolympijske-hry-pred-uzavierkou/
Autor: Ján Szabó
zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247063
Včera:19
Dnes:11