Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Sú v nej bylinky, balančný chodník, externé fitnes stroje aj miesta na sedenie.
V Centre sociálnych služieb (CSS) Slnečný dom na sídlisku Šváby otvorili v stredu novú multisektorovú a multisenzorickú Záhradu zdravia.

Prebudovaný a zmodernizovaný exteriér vraj vytvorí väčší priestor pre kreativitu a sebarealizáciu hendikepovaných klientov.
Momentálne navštevuje zariadenie 27 detí a mladých ľudí s rôznymi stupňami postihnutia.
Zrevitalizovaním vonkajších priestorov chcelo zariadenie zabezpečiť osobnostný rast klientov. Multisenzorickou záhradou tak pre nich vytvorilo nové možnosti liečebných i relaxačných techník.
„Vytvorili sme priestor pre nové terapie ako pestovateľské práce, herbárstvo, práca s drevom, bylinkárstvo. Zároveň sme rozšírili možnosti pre existujúce terapie, a to pre dramatoterapiu, relaxačné techniky a street arteterapy,“ uviedla riaditeľka CSS Slnečný dom Anna Suchá.

Urobili aj balančný chodník
V záhrade sa nachádza niekoľko odpočinkových zón so sedením, altánok, hojdačka, lavičky, ale aj kryté pódium s kozubom spojené s mobilným sedením či drevený domček pre drevársku dielňu.

V Záhrade zdravia nájdeme aj fontánu, bylinkovú záhradu či posilňovňu.
„Spájame cvičenie na posilňovacích strojoch s pobytom vonku na čerstvom vzduchu. Pre našich klientov je dôležité eliminovať napätie a naopak viac prežívať radosť z pohybu,“ vysvetlila riaditeľka a dodala, že špeciálnym bonusom je aj balančný chodník.Ten sa skladá z rôznych druhov povrchov.
Podľa riaditeľky chôdza na boso po tomto chodníku stimuluje nervové zakončenia chodidla a to reaguje na svalstvo celého tela.
Prechádzky po chodníku pozitívne vplývajú na udržiavanie kĺbovej stability a balančnej funkcie organizmu.

Vybudovanie Záhrady zdravia stálo takmer 20-tisíc eur. Prešovský samosprávny kraj prispel takmer polovicou peňažnej čiastky.
Na financovaní sa podieľalo aj Občianske združenie Vánok, ktoré získalo na exteriérové fitnes stroje 55-percentnú dotáciu v rámci projektu Fit park pre všetky generácie.

Popis fotografií:
1 - Súčasťou Záhrady zdravia je aj veľký drevený altánok.
2 - Zrevitalizovaný exteriér vytvára príjemné prostredie pre hendikepovaných
3 - Vonkajšie posilňovacie zariadenia pomôžu klientom eliminovať napätie
5 - Slávnostné prestrihovanie pásky pri otvorení záhrady
4 - Vchod do Záhrady zdravia

Zdroj: http://presov.korzar.sme.sk/c/20344643/hendikepovani-maju-na-svaboch-novu-zahradu-zdravia.html#ixzz4MIivC7zS
Autor: Lea Heilová
Foto: Lea Heilová
Zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247088
Včera:21
Dnes:15