Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP

Pre hendikepovaných športovcov sa otvorila nová cesta k získaniu zariadenia a náradia potrebného k aktívnemu rozvoju pohybových aktivít. O tejto možnosti vedia všetci, ktorí zaregistrovali vyhlásenie projektu občianskeho združenia Asociácia pomoci postihnutým pod názvom APPA pre šport.

Vyhlasovatelia projektu sú pripravení podporiť zdravotne postihnutých ľudí, ktorí sa rozhodli pravidelne športovať. So žiadosťou o zabezpečenie špičkového zariadenia či náradia sa môžu na APPA pre šport so svojimi požiadavkami obrátiť aj profesionálni športovci, korí potrebujú špecifické športové náradie.

Rozmanité žiadosti, no spoločný cieľ – pohybové aktivity
Vyhlásenie projektu APPA pre šport si nepriamo vyžiadali členovia klubu APPA. Asociácia od začiatku roka rozšírila a zintenzívnila svoju pomoc zdravotne postihnutým osobám. Tým sa zvýšil počet tých, ktorí žiadajú o podporu. A medzi nimi bolo veľa športovcov, ktorí mali špecifické požiadavky.
„Čoraz častejšie nás začali oslovovať aj hendikepovaní športovci so žiadosťou o finančnú pomoc pri realizácií svojich športových aktivít. Ide nielen o mladých hendikepovaných nadšencov športu, ktorí sa mu venujú len rekreačne. Žiadosti posielajú aj úspešní slovenskí reprezentanti, ktorí dosahujú úspechy nielen na Slovensku, ale aj na medzinárodnej úrovni. Títo ľudia si zaslúžia uznanie, rešpekt a priestor na sebarealizáciu,“ vyhlásila Ľudovíta Chmelárová, koordinátorka charitatívnych projektov v občianskom združení APPA.

Združenie otvorilo program APPA pre šport v jarných mesiacoch. Žiadosti o pomoc prichádzajú priebežne a sú skutočne rozmanité. Organizátorov už oslovili hendikepovaní cyklisti, hráči boccia, svetový šampión vo westernovom jazdení, gymnasti na koni a mnohí iní. Vo väčšine prípadov žiadajú o pomoc pri financovaní všetkých nákladov, ktoré si ich športová aktivita vyžaduje. Záujem majú aj o úhradu nákladov spojených s účasťou na športových podujatiach. Bez pomoci iných by sa ich nemohli zúčastniť a konfrontovať svoju športovú pripravenosť so zahraničnými súpermi.
„Našim cieľom je podporovať hendikepovaných športovcov na rôznych úrovniach. Jednu skupinu tvoria tí, ktorí športujú alebo chcú športovať len rekreačne. Niektorí navštevujú hipoterapie, bicyklujú na špeciálne upravených bicykloch, plávajú. Športu sa teda venujú len vo voľnom čase. Mnohí z nich však nemajú financie ani na základné športové vybavenie. Pomoc ale potrebujú aj športovci na profesionálnej úrovni, ktorí reprezentujú našu krajinu. Tí uvítajú spoluúčasť pri pokrytí nákladov na jednotlivé športové podujatia. Ocenia aj pomoc pri financovaní nákupu cenovo náročnejších športových náradí,“ hovorila Ľ. Chmelárová o formách pomoci zdravotne postihnutých športovcov.
APPA pre šport hľadá partnerov na spoluprácu

Konkrétna forma pomoci je posudzovaná a poskytovaná individuálne. A keďže so zvyšujúcim sa počtom členov v klube APPA stúpa počet žiadosti o materiálnu či finančnú podporu, asociácia hľadá spôsoby ako svoju prácu zefektívniť.
„Zvyšujúci sa záujem o pomoc, ako aj o samotný projekt APPA pre šport je veľká motivácia pri oslovovaní potenciálnych partnerov. Naším cieľom totiž je, aby žiadosti o pomoc boli vybavované čo najskôr,“ uviedla Ľ. Chmelárová a dodala, že: „Ľudia sa na nás obracajú s rôznymi požiadavkami a preto sa nezameriavame výlučne na poskytovanie finančných príspevkov na saturáciu ich potrieb. Pokiaľ to je potrebné, ponúkame aj poradenstvo. Máme snahu nasmerovať ich a ukázať im, ako si aj oni sami môžu v budúcnosti pomôcť.“

projekt appa 07 2017 obr

Ďalšie podmienky pri poskytovaní pomoci zdravotne postihnutým športovcom budú spresnené po dohode s generálnym partnerom projektu APPA pre šport. Proces oslovovania a hľadania toho správneho partnera, ktorý bude vnímať potrebu pomoci hendikepovaným športovcom tak, ako ju vníma APPA a ktorý bude zdieľať názor, že tento projekt má nielen obrovský zmysel, ale aj potenciál, je náročný. Navyše, tento projekt potrebuje aj ďalších partnerov, ktorí by podporili hendikepovaných talentovaných športovcov napríklad poskytnutím športových potrieb a oblečenia.

Od rozsahu a kvality splnených základných „logistických“ procesov bude závisieť forma poskytovanej pomoci zdravotne postihnutým ľuďom, ktorí chcú športovať. Garantka projektu APPA pre šport je presvedčená, že súčasné rokovania s partnermi na túto tému sú na dobrej ceste. A preto môžeme očakávať, že pomoc APPA hendikepovaným športovcom bude účinná a efektívna.

Autor Ján Szabó (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.)
Zdroj: http://www.vozickar.sk/appa-pre-sport/
Zverejnila: -rk-

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:245650
Včera:39
Dnes:32