Internetová poradňa SP Internetová poradňa SP
zdravotné pomôcky

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vydalo opatrenie, ktoré presne určuje Zoznam zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných zdravotnými poisťovňami. Tento zoznam vstúpil do platnosti od 1. októbra 2012.

Malé pozitívum je aj to, že od januára budúceho roku by mali pacienti zaplatiť menej za zdravotnícku pomôcku. Dôvodom je práve zníženie obchodnej prirážky na dodávanie zdravotníckych pomôcok, ktoré navrhlo ministerstvo zdravotníctva.

Zásadné zmeny však určite nečakajte, tento najnovší zoznam sa z hľadiska zoznamu výrazne nemení. Je v ňom zaradených takmer štyri a pol tisíca zdravotníckych pomôcok. Viac ako 52 % zdravotníckych pomôcok v tomto zozname je bez doplatku pacienta. S doplatkom do 3,49 eura je takmer ďalších 15 % zdravotníckych pomôcok. Pacient si môže v každej skupine zdravotníckych pomôcok vybrať zdravotnícku pomôcku bez doplatku. Zoznam, podľa ktorého postupujú zdravotné poisťovne, okrem doplatkov určuje aj to, aký lekár môže pomôcku predpísať – praktický alebo odborný lekár, ako často, prípadne aj v akom množstve.

Pacienti a ich príbuzní sa donedávna nevedeli v zozname pomôcok vôbec zorientovať, od októbra je to jednoduchšie. Aktuálna ponuka zoznamu je doplnená s viac než 400 fotografiami zdravotníckych pomôcok, ktoré dali k dispozícii jednotliví výrobcovia a distribútori.

Na webovej stránke ministerstva zdravotníctva (http://www.health.gov.sk/Clanok?zkzp- 201210) funguje dobrá vec, ktorá pomôže pacientom a lekárom lepšie sa zorientovať v ponuke. Kliknutím na názov pomôcky sa aktivuje fotografia s následným opisom zdravotníckej pomôcky.

Aby vám zdravotná poisťovňa uhradila alebo aspoň prispela na zdravotnú pomôcku, musíte dodržať stanovený postup.

  • Zdravotné pomôcky si môžete dať predpísať u lekára, alebo si ich kúpiť priamo vo výdajni zdravotníckych pomôcok. Ak ich však máte na lekársky poukaz, vyjde vás to lacnejšie. Buď nedoplatíte nič alebo len časť ceny.
  • Predpisuje ich ošetrujúci lekár podľa potreby a závislosti od zdravotného stavu pacienta. Tie, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne alebo na ne prispievajú, navrhuje ošetrujúci lekár. Predpísať ich môže aj odborný lekár, napríklad ortopéd, rehabilitačný lekár, traumatológ, chirurg, neurológ, reumatológ, geriater a podobne.
  • Finančne náročnejšie zdravotné pomôcky musí schváliť revízny lekár príslušnej poisťovne, v ktorej je pacient poistený. Sú to napríklad invalidné vozíky, polohovateľné postele, inzulínové pumpy a podobne. V týchto prípadoch poistenec po predpísaní musí doniesť, prípadne doručiť poštou lekársky poukaz do poisťovne. Rátajte však s dobou potrebnou na schválenie revíznym lekárom, nie vždy sa to podarí na počkanie.
  • Ak sú to bežné zdravotnícke pomôcky – paličky, barly, obväzy, plienky a iné, tak po ich predpísaní ošetrujúcim lekárom ide poistenec priamo do výdajne zdravotníckych potrieb alebo lekárne, kde mu predpísanú pomôcku vydajú. Ak nemáte istotu, aká zdravotná pomôcka by vám pomohla, určite vám tam radi aj poradia.

Nezabudnite, že aj najjednoduchšia zdravotná pomôcka vám môže zlepšiť kvalitu života.

Súvisiace články

Neboli nájdené žiadne súvisiace články


Návštevnosť

Spolu:247881
Včera:13
Dnes:5